Drømmer du om at danse ”Riverdance”? Så er det irsk dans du skal gå til.
MANDAGE
Kl. 18.45 – 19.35 i DGI-Byen. Start 18.august 2025
TILMELDING HER:
Den glade og rytmiske musik gør det sjovt at danse irsk dans, og gennem lette øvelser og stigende udfordrende kombinationer, får man en spændende og anderledes tilgang til rytme og dans.
Irsk dans giver både mulighed for solodans og flotte fællesdanse. Vi starter med dans i bløde sko og når vi har lært den grundlæggende teknik starter vi på at træne med de hårde sko (den der giver lyd).
Vores undervisere er certificeret hos den irske danseorganisation An Coimisún Le Rincí Gealacha.
Du er velkommen til at sende en email til os, hvis du har spørgsmål eller vil skrives på en mailingliste og få info om kommende workshops: info@darkgreen.dk
Undervisningen foregår:
Spejlsalen, DGI-byen , Tietgensgade 65, 1704 København V
Der er omklædningsrum. Kode fås hos træner.
På første undervisningsdag medbring træningstøj og eventuelt irske dansesko. Hvis du ikke allerede har irske dansesko, behøver du ikke at investere i dem fra starten. Der vil være råd og vejledning om irsk danseudstyr i forbindelse med undervisningen. Strømpe
Comments are closed